Εκδηλώσεις 2023 – 2024

15/09/2023:  Ο Β κύκλος του σχολείου μας επισκέφτηκε την έκθεση βιβλίου στο Πεδίο του Άρεως, με συντονίστρια την εκπαιδεύτρια του γλωσσικού γραμματισμού Ν. Κωστελέτου.

20/10/2023:  Το 1ο ΣΔΕ Κορυδαλλού ξεναγήθηκε στη Βουλή των Ελλήνων.

27/10/2023:  Το σχολείο μας απόλαυσε την έκθεση για τον κοινοβουλευτισμό και τη δημοκρατία «Ιόνιος Βουλή: Σταθμοί μιας διαδρομής».

14/11/2023:  Έγινε επίσκεψη του Α κύκλου στο μουσείο ΣΦΕΑ-ΕΑΤ-ΕΣΑ, Αντιδικτατορικής Δημοκρατικής Αντίστασης με αφορμή την επέτειο του Πολυτεχνείου.

15/11/2023:  Ο Β κύκλος ξεναγήθηκε στη Νομική Σχολή που για πρώτη φορά παρουσιάστηκε στο κοινό αδημοσίευτο αρχειακό υλικό από τα δρώμενα στο Πολυτεχνείο. Το επόμενο διήμερο, οι εκπαιδευόμενοι/νες συμμετείχαν στις εκδηλώσεις της επετείου του Πολυτεχνείου με δική τους πρωτοβουλία.

06/12/2023:  Το σχολείο μας είχε μια εξαιρετική εμπειρία για τη δύναμη της τέχνης, ως εργαλείο κοινωνικού μετασχηματισμού και αλλαγής για την αντιμετώπιση των φαινομένων ανισότητας, στερεοτύπων, ρατσισμού και εκδηλώσεων βίας και κακοποίησης κατά την επίσκεψή του στην εικαστική έκθεση «Τέχνη, μια σιωπηλή επανάσταση. Η Τέχνη ως δυναμικό» που οργάνωσε το Τμήμα Πολιτισμού και Νεανικής Καλλιτεχνικής Δημιουργίας, της Διεύθυνσης Νεολαίας, της Γενικής Γραμματείας Δημογραφικής και Στεγαστικής Πολιτικής, του Υπουργείου Κοινωνικής Συνοχής και Οικογένειας.

22/12/2023:  Την ατμόσφαιρα των Χριστουγέννων γεύτηκαν οι εκπαιδευόμενοι/νες, στο κέντρο του Κορυδαλλού μέσω εκδηλώσεων της τοπικής κοινότητας.

06/02/2024:  Το σχολείο μας επισκέφτηκε το Μουσείο της Ακρόπολης όπου ξεναγήθηκε από την εκπαιδεύτρια του γλωσσικού γραμματισμού Ν. Κωστελέτου καθώς και από τον εκπαιδευτή του αριθμητικού γραμματισμού Α. Κωνσταντίνου.

29/02/2024:  Με ενθουσιασμό και διερευνητική διάθεση, οι εκπαιδευόμενοι/νες παρακολούθησαν την προβολή στο πλανητάριο του ιδρύματος Ευγενίδου «Ταξίδι στον Γαλαξία». Το συντονισμό και την υλοποίηση της εκπαιδευτικής επίσκεψης ανέλαβε ο εκπαιδευτής του επιστημονικού γραμματισμού Ν. Μοσχονάς.

15/03/2024:  Το 1ο ΣΔΕ Κορυδαλλού, στην Εθνική Πινακοθήκη, άνοιξε τις πύλες της αισθητικής του αντίληψης κατά τη ξενάγηση που υλοποίησε η εκπαιδεύτρια του γλωσσικού γραμματισμού Ν. Κωστελέτου.

22/03/2024:  Για την επέτειο της 25ης Μαρτίου, το σχολείο μας επισκέφτηκε το Εθνικό-Ιστορικό Μουσείο – Παλαιά Βουλή όπου ξεναγήθηκε από την υπεύθυνη του μουσείου.

02/04/2024, 09/04/2024, 23/04/2024:   Ημέρες επαγγελματικού προσανατολισμού, κατά τις οποίες το σχολείο μας επισκέφτηκε το εσπερινό ΕΠΑΛ Αιγάλεω, το εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου και το 2ο εσπερινό ΕΠΑΛ Πειραιά όπου ξεναγήθηκε στα εργαστήρια και επιλύθηκαν απορίες των εκπαιδευομένων μέσα από εποικοδομητική συζήτηση που τους βοήθησε να αποφασίσουν τις επιλογές τους σχετικά με τη συνέχιση της μαθησιακής πορείας τους.

Την οργάνωση και το συντονισμό της επίσκεψης έκανε ο Σύμβουλος Σταδιοδρομίας του ΣΔΕ Β. Κομπογιάννης.

13/05/2024:  Ξενάγηση στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο από τον εκπαιδευτή του αριθμητικού γραμματισμού Α. Κωνσταντίνου.

14/05/2024:  Σύμπραξη με το ΣΔΕ Αθήνας, κατά την υλοποίηση διαδικτυακής εσπερίδας επαγγελματικού προσανατολισμού.

Φεβρουάριος-Ιούνιος 2024:  Συμμετοχή του 1ου ΣΔΕ Κορυδαλλού, ως εταίρος, στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ERASMUS+ «PartnerUP», στόχος του είναι η αύξηση της συμμετοχής στη Διά Βίου Μάθηση, ειδικότερα σε ό,τι αφορά στα άτομα με χαμηλές δεξιότητες καθώς και η δικτύωση φορέων που παρέχουν συνεχιζόμενη εκπαίδευση και κατάρτιση προκειμένου να αναπτυχθούν συμπράξεις για την ανάπτυξη δεξιοτήτων.